Мандри Лемюеля Гуллівера

22
18
20
22
24
26
28
30
Джонатан Свіфт Мандри Лемюеля Гуллівера

Видатний твір англійського класика. У формі фантастичної оповіді про мандри Гуллівера до вигаданих країн письменник жорстоко висміює суспільний лад сучасної йому Англії.

Ця книжка започатковує бібліотечку зарубіжної фантастики.

uk en Микола Іванов Юрій Лісняк
MVV http://kompas.co.ua doc2fb, ImageFB2, FictionBook Editor Release 2.6 2011-10-10 http://kompas.co.ua — україномовна пригодницька література MVV, Rem_Karpov 703BEF59-BFD2-45EB-A678-73F6F72E2A30 1.1 Мандри Лемюеля Гуллівера "Веселка" Київ 1991 5–301–00866–8 ІГОРЬ ВИШИНСЬКИЙ Переклад з англійської МИКОЛИ ІВАНОВА за редакцією ЮРІЯ ЛІСНЯКА Малюнки ІГОРЯ ВИШИНСЬКОГО Редактор О. І. Жупанський Передмова Олександра Тереха Друкується за виданням: Свіфт Дж. Мандри Лемюеля Гуллівера. — К.: Веселка, 1976 Видання 3-тє Литературно-художественное издание СВИФТ ДЖОНАТАН Путешествия Лэмюэля Гулливера Роман (На украинском языке) Для среднего школьного возраста Перевод с английского Иванова Николая Алексеевича под редакцией Лисняка Юрия Яковлевича Предисловие Тереха Александра Ивановича Рисунки Вышинского Игоря Аркадьевича Издание 3-е Киев «Вэсэлка» Художній редактор А. О. Ливень Технічний редактор С. І. Павлюк Коректор Л. К. Скрипченко ИБ № 5456 Здано на виробництво 06.06.90. Підписано до друку 15.10.90. Формат 84X108 132. Папір друкарський № 1. Гарнітура Таймс. Друк високий. Умовн. друк. арк. 15,12. Умовн. фарбо-відб. 15,54. Обл. — вид. арк. 12,54. Тираж 150 000 пр. (1-ий з-д 1–100000 пр.). Зам. 234. Ціна 1 крб. 30 к. Ордена Дружби народів видавництво «Веселка». 252655, Київ, МСП, Мельникова, 63 Книжкова фабрика їм. М. В. Фрунзе. 310057, Харків-57, вул. Донець-Захаржевського, 6/3. Свіфт Дж. С24 Мандри Лемюеля Гуллівера: Роман: Для серед, шк. віку / Пер. з англ. М. О. Іванова за ред. Ю. Я. Лісняка; [Передм. О. І. Тереха]; Мал. І. А. Вишинського. — 3-тє вид. — К.: Веселка, 1991. — 286 с: іл. ISBN 5–301–00866–8 (укр.)

Джонатан СВІФТ

МАНДРИ

до різних далеких країн світу

ЛЕМЮЕЛЯ ГУЛЛІВЕРА,

спочатку лікаря,

а потім капітана кількох кораблів

БЕЗСМЕРТНИЙ ТВІР ДЖОНАТАНА СВІФТА

Одного осіннього дня 1745 року над містом Дубліном залунав похоронний дзвін. Тисячі людей заповнили вулиці, що вели до собору святого Патріка. Прості ірландці йшли прощатися з людиною, яка була їхнім вірним другом та захисником.

У похмурому соборі з"явилася могила, а на ній плита з написом: «Тут лежить тіло Джонатана Свіфта, декана цього собору, і ядуче обурення вже не пече його серця. Йди, подорожній, і, якщо можеш, наслідуй приклад ревного захисника справи доблесної свободи».

Ці скупі, але виразні слова розкривають перед нами мету життя автора «Мандрів Гуллівера».

Коли письменник помер, його «Гуллівер» ще не мандрував по світу й двадцяти років. Але попереду на нього чекала дуже довга подорож. Цій книзі судилося стати безсмертною. Минали роки, відходили в минуле люди й події. Вже не стало прем"єр-міністра Англії Уолпола, якого сучасники впізнавали в образі злостивого скарбника імперії ліліпутів Флімнепа. Давно не стало й пихатого короля Георга І, якого вважали прообразом самого імператора ліліпутів Маллі Аллі Г"ю, крихітного чоловічка, що величає себе окрасою й пострахом всесвіту, монархом над монархами, вищим за всіх синів людських.

Одне покоління читачів змінювалося іншим, але інтерес до книги не спадав. Навпаки, слава «Мандрів Гуллівера» зростала, як росте грудка снігу, що котиться з гори. Причиною цього була своєрідність і сила таланту великого англійського сатирика, який виступив з критикою тогочасного суспільства.

«Мандри Гуллівера» — книга дуже популярна і серед наших читачів. Місцями вона читається, як цікавий пригодницький роман. Разом з автором ми сміємося над завзятим мандрівником Гуллівером, що, подорожуючи з країни в країну, зазнає кумедних пригод. Але що більше їздить він по світу, то досвідченішим, мудрішим стає, то краще розуміє закони сучасного йому життя. Гірким стає сміх Свіфта. Ми відчуваємо, яке гостре обурення ятрило його серце.

Сатира Свіфта стала великим художнім надбанням людства і зробила автора «Мандрів Гуллівера» одним з найвизначніших письменників світової літератури.

Початок життєвого шляху Свіфта припадає на XVII сторіччя — найбуремніший вік у всій політичній історії Англії. 1642 року в країні почалася громадянська війна. Проти королівської влади, яку підтримувала феодальна аристократія, виступила буржуазія. Її підтримали широкі маси народу. Незабаром революційний табір здобув перемогу. Короля було взято в полон і страчено. Англія стала буржуазною республікою.

Буржуазія зосередила в своїх руках всю владу і всі багатства країни. Але вона боялася революційності народних мас і тому знову почала шукати союзу з дворянством. Врешті вона погодилась на відновлення монархії, сподіваючися знайти в ній захист від народу.

1660 року королівська династія Стюартів знову займає англійський престол. Вона обіцяє не порушувати прав та інтересів буржуазії. Однак новий король, якого підбурювали великі феодали, що повернулися з еміграції, і не збирався дотримувати своїх обіцянок. В країні почався білий терор.

Але буржуазія не бажала повертати старі порядки. Вона вчинила державний переворот. 1688 року Стюартів було скинуто, і вони тікають у Францію. На англійський трон сходить голландський принц Вільгельм Оранський. За словами Енгельса, відбувся компроміс між буржуазією та частиною дворянства. Політичні реформи відкрили шлях для капіталістичного розвитку країни.