Галка

22
18
20
22
24
26
28
30

Галка чув зітхання Кудрявого. «Про що він думає? Про Петра, котрий залишився у загоні чекати, поки обоз з пораненими відрядять на той бік фронту?.. Про свою Зою чи роботу?..»

Петро, коли ми виходили з лазарету, заплакав. «Мабуть, важко йому… — думав Орел. — Як образливо, коли стріляють у спину. Та я ще помщуся за Петра! Клянуся усіма апостолами й архангелами!» — докінчив пошепки.

Галка чергував першим. В думках майнули хвилини, коли шукали місце для бази, а потім ставили цю берлогу. Та все ж лежати на гілках м"яко, хоча подекуди випиралися кінці гілок. Спати можна. «І зовсім не холодно під парашутом. Поруч Орел, Кудрявий — кожен з температурою 36,7 градусів. І добре, що видно багато лісу. Це не те, що у тісній партизанській землянці. Сосна височить біля намету, деревця — поруч, а далі ще гострими піками шугнули в небо ялини. Дивлюся на них, немов на друзів. І ніякого страху, хоча десь стріляють з гвинтівок, автоматів. Луна од пострілів дійшла аж сюди…»

Подумки Галка аналізував обстановку. Він чув, як десь тріснула гілочка, мабуть, наступлена дикою козою. Кози, оповідали партизани, тут водяться. Потім уявив, скільки їм треба протоптати стежок, ходячи із завтрашнього дня до залізниці, на спостережний пункт, до інформаторів, які живуть біля шосейної дороги і на залізничній станції, щоб кожного дня він радіотелеграфував у Центр…

2

Уже два тижні, як війська Ленінградського і Волховського фронтів під командуванням генералів армії Говорова і Мерецкова, зламавши довготривалі лінії оборони під Ленінградом і в районі Новгорода, долаючи жорстокий опір військ 18-ї і 16-ї армій групи «Норд», просувалися на захід. Ленінградські дивізії вели наступ уздовж берега Фінської затоки у напрямку Нарви і до узбережжя Чудського озера. Волховці спрямували удар на Лугу, а 54-та армія на лівому крилі фронту — на Порхов, змушуючи оперативну групу німців «Флістер» відступати у південно-західному напрямку, до кордону з Латвією.

У районі Луги противник тримав танкову, шість піхотних дивізій і бойових груп, залишки ще чотирьох дивізій та дві піхотні бригади. Оборонні позиції тут були заздалегідь підготовлені.

Впертий опір чинила 58-ма дивізія німців, не дозволивши радянським підрозділам перерізати залізницю Луга — Псков. Ворог продовжував утримувати станції Струги Красні й Полюсса, фашистське командування мало змогу перекидати солдатів і техніку з Луги до Пскова. Лугу після кількаденних боїв 12 лютого взяли частини 110-го і 115-го корпусів, фашисти зосереджували головні сили на лінії «Пантера» — на порозі Пскова. Про рух фашистських військ залізницею і шосе, показуючи нумерацію окремих частин, було передано Кудрявим через дві рації, на яких працювали Галка і Короп, з різних місць.

І в стужу, і в ясні морозяні ночі, і в ночі темні, з низьким похмурим небом, і в час відлиги бійці Кудрявого курсували уздовж залізниці, міняючи раз по раз базу, спостережні пункти, відвідуючи своїх людей, які жили легально, зустрічаючись з ними і листуючись через «поштові скриньки». Сходжено і протоптано стежок за минулі тижні, мабуть, до самої Москви, якби видовжити пройдені кілометри в одному напрямку. Траплялося, хлопці Кудрявого перепочивали у землянках, викопаних ще весною і влітку тутешніми жителями і партизанами. Та частіше від віхоли і дощів їх ховав дах власної хати з натягнутих двох військових палаток, обставлених і обкладених ялинковими гілками. Часто дахом ставало небо. Спали вони на дровах, застелених тими ж ялинковими гілками, навкруг вогнища. У ці дні й ночі вогнищ повсюди було багато. Палили багаття і люди, які повтікали із спалених сіл, грілися навколо вогнищ і німецькі солдати, і партизани. © http://kompas.co.ua

У Кудрявого вночі біля вогнища хтось чергував. І не лише тому, щоб не підповзли лазутчики… Обов"язок чергового — слідкувати, щоб іскри, розлітаючись і падаючи від багаття, не пропалювали одяг хлопців до самого тіла.

Ось так досвід підказав бійцям Кудрявого ще один тип житла, у якому дах — небо, а все інше — вогнище, життєдайний супутник ще первісної людини.

Завирувало наприкінці лютого, як ріка в час повені, шосе. Колони автомашин з критими і відкритими кузовами, вантажені солдатами і краденим у населення майном, одинокі й по кілька легкові «опелі», «мерседеси», тягачі з гарматами, стволи яких зачохлені й відкриті, похідні кухні, з яких струмилися димки, обози санні й на возах, санітарні машини і звичайні авто, у кузовах яких покотом лежали із забинтованими головами, руками, ногами недавні фронтовики — все це рухалося, повзло довжелезною гадюкою, часом зупиняючись, утворюючи пробку, і знову посувалося далі, на захід, звиваючись на поворотах дороги.

Радянські війська вже захопили плацдарм на західному березі Нарви, прорвавши на тій ділянці оборонну лінію «Пантера», вийшли на берег Чудського озера. 42-га армія з цього берега, тобто з півночі, а 67-ма з Лузького напрямку вели наступ на Псков. На цю пору всі ленінградські партизанські бригади вже з"єдналися з Червоною Армією і 1 березня 1944 року пройшли парадом у Ленінграді на Кіровській площі. Щільність фашистських військ за два десятки кілометрів на північ і схід від Пскова густішала з кожним днем.

Цю концентрацію військ добре бачили розвідники. Про неї стверджували і взяті «язики». Один з них — мотоцикліст з 12-ї танкової дивізії повідомив, що у них тепер новий командуючий групою військ «Норд» генерал-фельдмаршал Модель, котрого сам фюрер вважає «левом оборони».

Попередника, фельдмаршала Кюхлера, Гітлер відкликав в «Вовче лігво», у свою польову штаб-квартиру, що причаїлася під Кенігсбергом, у сосновому бору. Кюхлер звітуватиме про відступ 18-ї і 16-ї армій від Ленінграда і Новгорода до Пскова, Острова, Опочки. А Модель уже заявив солдатам: «Ми відступили планомірно. За лінію «Пантери» росіяни не пройдуть. Плескау буде німецьким!»

Ці заклики нового командуючого доведені до всіх солдатів і офіцерів військ «Норд». Знав їх і мотоцикліст, схоплений на шосе з польовою сумкою при боці. Кудрявий під час допиту намагався змусити полоненого показати, у яких місцях він бачив доти, дзоти, інші вогневі точки. Однак фельдфебель заперечно хитав головою. Можливо, удавав, що не знає. Але й сказаного ним було стільки, що Галка передавав радіограму протягом години, час від часу перепитуючи, чи прийняв радист на тім боці фронту текст.

Щоразу, коли радист виходив в ефір, серце Кудрявого йойкало: «А що, коли запеленгують. Німці близько. Умови для пеленгації у них були і в штабі «Норд», і в штабах армійської групи, можливо, навіть у штабах дивізій». Та поки ця біда їх обходила. Великі радіограми Кудрявий віддавав Галці, а той шукав десь болітце і, не розкидаючи антен, дбав лише про кут у небо і «клював, довбав, мов дятел у кору, текст за текстом».

З нової бази хлопці Кудрявого по троє розійшлися у різних напрямках, Кудрявий, Іван і Галка до одного «поштового ящика», Сокіл, Орел і Короп у табір біженців, серед яких були дівчата і старики, які до останніх днів працювали на спорудженні укріплень під Псковом.

У дорозі їх і застала віхола, що замінила на вахті погоди разом з морозом учорашню відлигу. Дув сильний вітер в обличчя. Хлопці добряче намерзлися, поки дійшли до колишніх лісорозробок, на які десантувалися Іван і Сокіл.

Іван присів біля пенька, просунув руку між коріння, неначе ловив раків, і вийняв банку з-під німецьких шпротів. У баночці було три папірці.