— Куди підемо? — Марк відчував, що мама спостерігає за ними крізь вічко. Він запропонував: — Давай на дах.
— Там дощ.
День видався похмурий, надвечір хмари затягли все небо, і місто час від часу накривало дрібною сірою мжичкою.
— Блін, — хлопець на трохи замислився, потім поманив Соню за собою. — Я знаю, пішли.
Вони піднялися до входу на горище. Вкриті бляхою двері розташовувалися ліворуч. Праворуч у кутку витягнулася труба сміттєпроводу. По центру, навпроти металевих східців, що вели до виходу на дах, стояв старий диван, біля однієї з ніжок якого тулилася консервна бляшанка з недопалками. Напевно, колись майданчик слугував імпровізованою курилкою, хоча Марк ніколи не бачив, щоб там хтось курив. Він посадив дівчину на диван, і сам присів поряд.
— Розказуй.
— Він знову побив маму. — Соня промовляла так, наче зачитувала дрібний текст зі шпаргалки, з очей безперестану текли сльози. — Мама чергувала всю ніч, прийшла, коли я вже була в школі, а той урод навмисно не пішов на роботу й чекав на неї. Побив її, дуже… Зламав руку, отут голову розбив, — дівчина торкнулася пальцями волосся правіше й нижче від тімені, — а потім… потім… — вона роздратовано змахнула зі щік сльози, з-під напружених, злостиво викривлених губ визирали зуби, — покинув. Звалив геть.
Марк зніяковіло, заледве не боязко позирав на Соню. Він хотів допомогти, проте ніколи раніше не опинявся в такій ситуації, йому бракувало не так досвіду, як банального живого прикладу — рольової моделі, — чию поведінку він міг би наслідувати, тож хлопчак розгубився, не знаючи, як краще вчинити. Пересиливши збентеження, хлопець спробував обійняти Соню. Дівчина різким порухом скинула долоню з плеча та відштовхнула Маркову руку. Хлопець почервонів, відсунувся.
Соня говорила далі:
— Мама сама викликала швидку, її забрали до лікарні. Я після школи була там, у неї, просиділа півдня. Її залишили на ніч.
Марк не втримався:
— Чому вона не заявила в поліцію?
Соня люто замотала головою.
— Вона не може.
— Чому не може?
— Не може, не хоче, я не знаю, не питай! — скрикнула дівчина. Через пришвидшене та поверхневе дихання у неї почалася гикавка. — Мама… ги-ик… не заявлятиме на нього!
Швидка приїхала, коли Ігоря Марчука вже не було в квартирі. Ірма збрехала лікарям, що її побив невідомий, коли вона поверталася з роботи.
— Ну, але як так? — Хлопець витріщився на Соню з таким виглядом, як ніби бачив уперше. — Мама просто відпустила тебе? Відправила додому?
Вона роздратовано пирхнула.
— Після такого він завжди звалює, — заплакані почервонілі очі тупилися в східці, що збігали до виходу на дах. Марк не зводив погляду із розпухлого Сониного обличчя; хлопцю здавалося, наче її райдужки вкриває масляниста плівка з химерними різноколірними розводами, от тільки замість яскравих веселкових кольорів плівкові візерунки мінилися найпохмурішими відтінками чорного та коричневого. — Це вже не вперше таке. У нього… ги-ик… коли кілька місяців не п’є, зриває дах. Б’є мене чи маму, а потім кудись валить. Бухає по-чорному. Востаннє, десь рік тому, не являвся два тижні. Мама не знала, що він буде вдома. Вона наказала забрати заникані в квартирі гроші й переночувати у тітки Насті (це мамина подруга з Перинатального), але… ги-ик…