Ангел пригляду

22
18
20
22
24
26
28
30

— Тобі це видається смішним? — сказав він похмуро. — Російський п’яниця як неандерталець, з якого почнеться нова цивілізація… Ах, як дотепно, по-новому, свіжо!

Діана криво посміхнулася.

— Мабуть, — промовила вона після паузи. — Не смішно, не дотепно, а головне, неправдоподібно. Ніякої нової людини тут ніколи не з’явиться. На цій землі,— вона гидливо тупнула ніжкою по багнюці,— догниває тупикова гілка еволюції. Це не неандертальці, це парантропи, псевдолюди, їхнє єдине завдання — якомога швидше вимерти.

— Припини, — розлютився він. — Не хочу я цього слухати! Суцільна мізантропія…

— По-твоєму, це неправда?

— Так, неправда.

— То російський народ — вершина еволюції? Він помовчав, збираючись із думками.

— Цей нещасний народ неосвічений, дикий і вкрай озлоблений. Він тішиться з чужого лиха, зневажає чужі досягнення, йому добре, коли іншим погано. І це ще не межа, з кожним новим поколінням він дичавіє дедалі більше. Ні культура, ні цивілізація, ні релігія не втримують його від занепаду, не здатні втримати… Але цей народ, до якого я належу, — частина людства, він входить у всесвітню сім’ю народів і дещо таки означає в цій сім’ї. У кожному поколінні тут народжуються незвичайні люди: від геніїв фізики до геніїв літератури, від великих спортсменів до великих гуманістів. Тут повнісінько негідників, але є й святі. Навіть в останнього алкоголіка тече кров його великих предків, навіть у цього нещасного дядька Гени є щось добре й гарне. Треба тільки не лінуватись і побачити. Але нікому це не треба. Бо легше скинути термоядерну бомбу, ніж дістатися до глибинної суті людини.

— Тих, хто намагався дістатися, давно поховали… — безжально відрізала вона. — І тебе поховають, Субото. Ти станеш жертвою свого м’якосердя… точніше — дурощів. Але вперед. Одного я не розумію: чому ти давно цього не зробив? Хоча здогадуюсь. Часу не вистачало, зайнятий був — пив безпробудно…

Він відвернувся. Сказати не було чого. Тисячі людей до нього тут пили, може, й мільйони — а все тому, що неможливо не пити людині з розумом і талантом. Не питимеш — до сорока років западеш у параною, зарубають сокирою або джипом задавлять, а водій навіть не вийде подивитися, копнути тіло, тому що в нього термінові справи, він поспішає, йому ніколи. Не можна не пити, але й це не рятує. Яка, власне, різниця: померти при здоровому глузді й тверезій пам’яті чи в алкогольній безтямі? І так і сяк однаково — проживеш свій короткий вік дарма. Ні, відповісти на це питання неможливо, ось він і не відповідав.

— Що ж до глобальних проблем, то повторюю: у кожного народу свій термін, — сказала Діана вже м’якше. — Цей термін він може розтягти або скоротити. Але термін твого народу добігає кінця, ти вже пробач. І саме тому тут розташована штаб-квартира князя, тому тут ховається Дій — адже жодна глобальна руїна без нього не обходиться. Людям здається, що будь-яку справу можна переробити — все обнулити й почати заново. Тільки життя не можна ані обнулити, ані почати заново — ні людське, ні цілого народу. У твого народу термін сплинув, повір. А зло він творить просто за інерцією і до лиходійств влади тулиться не з садизму, а зі зрозумілого бажання бути з сильними. Зло стало для нього повсякденням, нормою. І тому ніхто в усьому світі за твій народ не заступиться…

— Крім мене, — сказав Субота.

— Та годі тобі! — вона скривилася. — Хочеш сказати, що любиш співвітчизників?

Субота затнувся.

— Люблю? Не знаю… ні, мабуть. Але я їх жалію!

— І знову брехня. Ти жалієш не народ, а конкретних людей. Пам’ятаєш, скільки праведників можуть урятувати місто? А ваших праведників виганяють у чужі краї, звідти голос народу майже не чути.

— Мій почують.

— Ні, не почують. Немає в тобі істинної любові ні до кого, і народ тобі теж байдужий. Єдине, на що ти придатний, — література, в основі якої мова. Але якщо зникне народ, країна розпадеться, згине й мова. І тоді ти взагалі нікому не будеш потрібен. Ось це тебе лякає — правда?

Він мовчав. Потім тихо промовив, не підводячи очей:

— Навіть якщо й так… Невже не можна просто пожаліти людину?