Факти докладніше
Враховуючи «легендарний» стан радянських автодоріг та не дуже щільну мережу залізниць, нема чого дивуватися, що німці постійно мали клопіт із постачанням до військ потрібних матеріалів. У той самий час викопування, завантаження та транспортування землі — це надзвичайно трудомісткий процес, а сама земля, навіть найродючіша, не дає миттєвого економічного ефекту. Відповідно, обираючи між вивезенням марганцевої або залізної руди та чорноземом, нацисти схилялися на користь руди.
У післявоєнні часи декілька дослідників сконцентрували свою увагу на темі награбованих нацистами на сході багатств. Серед них, наприклад, автор з Німецької Демократичної Республіки Н. Мюллер, українець із Франції В. Косик та багато інших. У жодному дослідженні, базованому на ґрунтовних нацистських архівах, про вивезення з України чорнозему не йдеться.
Незважаючи на загальну поширеність та майже всенародний статус цього міфу, доводиться констатувати, що він є витвором розбурханої уяви «очевидців».
Не було цього. Просто не було.
Міф 19. План «Ост» передбачав знищення усіх слов’ян
За «Ост-планом» передбачалося фізичне знищення до 30 млн осіб населення та виселення (а практично також знищення) понад 50 млн білорусів, поляків, росіян, українців, чехів тощо в Західний Сибір, на Північний Кавказ, до Південної Америки й Африки (до 85 % населення Польщі, 65 % — Західної України, 75 % — Білорусі, значну частину населення Литви, Латвії та Естонії). «Вивільнені» території намічалося заселити німцями (близько 10 млн), а решта населення, що залишалося, підлягала онімеченню. <…> Розгром фашистської Німеччини Радянською армією зірвав його повне втілення в життя.
Що ж збирався Гітлер зробити у континентальній Європі? Як свідчать архівні документи, була розроблена ціла серія планів, заснованих на головній расистській вимозі гітлеризму — знищенні євреїв і слов’ян.
Суть міфу
Нацисти планували знищити всіх «напівлюдей», не тільки євреїв, а й слов’ян: українців, поляків, росіян, для чого створили план «Ост». Тому Червона армія не тільки розбила великі сили агресора, але й врятувала українців від цілковитого знищення.
Факти стисло
Плани щодо долі слов’ян на загарбаних нацистами територіях усе-таки не передбачали повного їхнього винищення, а політика Третього Райху щодо українців взагалі не була сталою і змінювалася залежно від ситуації на фронті. План «Ост» радше є планом колоніального опанування окупованих територій після війни, а не планом «знищення слов’ян» під час війни.
Факти докладніше
Цей міф покликаний виправдати дії радянського керівництва, армії та, особливо, НКВД з НКҐБ під час війни. Комуністична пропаганда зуміла переконати чимало мешканців колишнього СРСР від піонерів до пенсіонерів, буцімто нацисти планували знищення всіх слов’ян та — зокрема — усіх українців. Саме тому, мовляв, Червона армія під проводом Йосифа Сталіна врятувала їх від поголовного знищення. А якщо при цьому і траплялися якісь там негарні дії «рятувальників», чи навіть злочини, то шляхетна мета виправдовує засоби.
Тривалий час оригінал плану «Ост» вважався втраченим. Він складався з кількох документів, розроблених у різний час від лютого 1940 до вересня 1942 року.
Його зміст був відомий переважно за згадками та посиланнями в інших документах. Тому доволі часто у радянській свідомості план «Ост» функціонував як документ, що містив певний план винищення слов’ян і звільнення життєвого простору для німців. Плану «Ост» приписувалося значення базового документа, на підставі якого мали винищити значну частину слов’янства.
Найбільш репресивні методи мали застосовуватися щодо поляків та росіян. Вважається, що цей план передбачав депортацію та/або знищення від 50 % до 75 % поляків, чехів та росіян, також приблизно 25–30 % українців та білорусів мали бути винищені, а іще 30–40 % українців — виселені на схід, у Сибір.
Однак план «Ост» певний час був відомий переважно за меморандумом експерта Міністерства окупованих східних територій Ергарда Ветцеля. У цьому меморандумі йшлося не про знищення, а про виселення 65 % західних українців. Решта українського населення підлягала поступовому онімечуванню.
Ба більше, записка Ветцеля містить і такі слова: