Соло бунтівного полковника. Вершина

22
18
20
22
24
26
28
30

— Хто!?

— Валентино Дмитрівно, — в голосі Зорія теж з’явилися і твердість, і впевненість. — У цій кімнаті не раз бували схожі ситуації. Люди вимагали, щоб їм назвали імена тих, хто писав доноси на їхніх близьких, на їхніх батьків, матерів, дідів. Кожна людина має право знати правду. Але нерідко правда виявляється такою, що потім той, хто її прагнув, проклинав ту мить, коли її дізнавався. Виявляється, іноді краще перебувати в невіданні, ніж на голову впаде та страшна правда. Я категорично проти, щоб і ви, Валентино Дмитрівно…

— Ні, Богдане Даниловичу, зі мною цей номер не пройде. Не той випадок. Якщо ви встигли зрозуміти, я не зі слабких людей і готова сприйняти правду, хоч би якою гіркою вона була. Не скажете сьогодні — скажете завтра. Я маю законне право ознайомитися зі всіма документами справи. І я свого доб’юся.

13

— Оце жінка! — Богдан Данилович у своєму кабінеті відходив після тяжкої тривалої розмови з Валентиною Ромниченко. — Від неї аж пашить силою, таким натиском, такою впевненістю…

Віктор Яруга, якого Зорій викликав до себе, щоб обговорити службові справи, застав полковника схвильованим і дещо змореним. Яруга знав, що Богдан Данилович готувався до зустрічі з Ромниченко, допомагав йому збирати додаткові відомості на першого заступника Мінфіну. Знав Віктор і про непросту ситуацію, що склалася навколо справи професора Грушка.

— Ти розумієш, Вікторе, — Зорій помалу заспокоювався, — я їй тверджу, як папуга, «не можна», а вона вперла

ся, як осел: покажи їй усі до єдиного документи, покажи всю справу цілою.

— Так покажіть, Богдане Даниловичу, хай отримає те, чого хоче. Зрештою, вона має на те повне право.

— О, ще один захисник знайшовся! Та хіба ж ти не знаєш, хто писав доноси на професора, доповідав чекістам про кожний його крок?! І головне — я сам досі не можу зрозуміти: навіщо, якою метою керувалася людина?

— Так, чужа душа — темний ліс…

— З Ромниченко треба працювати. З усього видно, вона гарна людина. Є у неї якийсь стрижень, щось особливе, що виділяє її, різнить від, так би мовити, маси. І не тільки жіночої.

— А чим усе-таки закінчилася розмова? — Віктор не втерпів, не дочекався, коли полковник сам про це скаже.

— Я наполегливо попросив її подумати. Домовилися, що як треба — ще зустрінемося. Я твердо нічого не обіцяв, але дав зрозуміти, що можу не витримати її натиску, — Зорій кілька хвилин мовчав, думав. — Ти знаєш, мені здалося, що вона хотіла поговорити зі мною не лише про справу її діда. Під час розмови я кілька разів ловив її погляд, що міг свідчити про якісь інші думки.

— Богдане Даниловичу, якщо вірити матеріалам, що ми назбирали на Ромниченко, вона не по цих ділах, тобто порядна і вірна дружина.

— Вікторе, у тебе одне на думці. Я зовсім про інші речі. Можу помилитися, але, пане підполковнику, можливо, ми стоїмо на порозі чогось такого, що може повернути нашу з тобою долю різко в інший бік. Гузницею відчуваю — з цією жінкою треба далі працювати.

— Ну, якщо ви заговорили про найбільш чутливий свій орган, то…

— Не нахабнійте, пане Яруго. Краще розказуйте, що накопали ваші чуттєві органи? Чим там ви копали, дорогий мій колего?

Глава восьма