Не озирайся і мовчи

22
18
20
22
24
26
28
30

— Збилися налаштування. Минулого разу так само було.

Соня без зацікавлення зиркнула на Марків смартфон. Хлопець не налаштовував дату, просто тримав телефон перед собою, поки час на екрані не змінився на 00:01. Про електронні годинники Маркові було відомо ще менше, ніж про механічні, проте цього йому здалося достатньо: обидва годинники відраховували час, а отже, цей світ не мертвий.

— А як щодо часу в нашому світі? — запитав він. — Ми повертаємося в ту точку, з якої сюди вирушили, чи…

Соня недослухала.

— Ні. Там час іде своїм плином, типу як паралельно. — Вона постукала пальцем по циферблату наручного годинника. — Я ще жодного разу, повернувшись, не помічала розбіжностей.

Мружачись, Марк глипнув у бік сонця. Несподівано спиною хлопця пробіглися мурашки. Він раптом збагнув, що застигле над горизонтом світило не суперечить фізичним законам. Він уявив невелику зорю на задвірках невідомої галактики — значно менш яскраву й не таку гарячу, як Сонце, — а також землеподібну планету із щільною атмосферою, морями та вкритими лісами пагорбами, що обертається довкола неї. Планета розташовується близько до зорі, так близько, що поступово «вмерзає» в її гравітаційне поле, роблячи оберт довкола своєї осі за той самий час, що й навколо світила. В одній із дідових книг Марк читав, що якось схоже у гравітаційному полі Землі «застряг» Місяць. Унаслідок близькості до Землі повернутий до планети бік Місяця притягувався дужче за зворотний, це поступово гальмувало його обертання, аж доки Місяць не почав обертатися довкола своєї осі з тією самою кутовою швидкістю, що й навкруги планети, через що з поверхні Землі завжди видно один його бік. Відповідно, для спостерігача на видимому боці Місяця Земля нерухомо висітиме в небі. Не потрібно докладати особливих зусиль, щоб уявити щось подібне для планети та світила, якщо, звісно, зоря достатньо маленька, щоб не спалити планету на такій малій віддалі.

Марк поглянув на Соню. Від припущення про те, що вони зараз не на Землі, хлопцеві перехопило подих. Першим пориванням було поділитися здогадкою з дівчиною, та майже відразу Марк передумав. Не хотів марнувати час на пояснення, коли в самого голова розпухала від запитань.

— Ти була хоч в одній із кімнат? — Він показав рукою на дерев’яний будинок.

Цього разу Соня ствердно кивнула.

— У дверях праворуч від ліфта стирчав ключ. Я кілька тижнів зважувалася, доки зазирнула туди. — Дівчина знизала плечима. — Нічого цікавого: багато пилу, якесь ганчір’я на підлозі, струхнявілі меблі.

— А де зараз ключ?

— Там, де й був. Я його не забирала.

Марк подивився на ліс, що починався за будинком.

— У лісі була?

— Ходила туди. — Соня махнула рукою на північ, у протилежному напрямку. — До лісу не підіймалася. Самій страшно.

— І що за пагорбами?

— Струмок, до нього хвилин двадцять ходу, а за ним починаються зарості. Дуже густі, непрохідні зовсім. Якийсь бамбук, стоїть так щільно, що…

— Бамбук? — недовірливо перепитав Марк.

— Може, й не бамбук. Таке, як трава, тільки в сто разів вище. Стіною стоїть. І краї гострі, можна порізатися. Крізь нього не пролізти. Обійти я не пробувала, але на око воно тягнеться аж до гір.

Марк кинув погляд на північ. Потім перевів його на схід. Вирішив: якщо пройти крізь підлісок і видертися достатньо високо кряжем, можна дізнатися, що там, за тими «бамбуковими заростями».