Галка

22
18
20
22
24
26
28
30

— То як бути? — пошепки поспитав Галка, усією душею відчувши, як тривожило все це головного мінера партизанського полку.

— Як бути?.. Саме таку ситуацію ще весною передбачав наш наставник Ілля Григорович і домагався, щоб головною зброєю партизанських підривників стали міни сповільненої дії — «емзедушки», як ми їх називали. Масове виготовлення цих мін розпочалося ще весною сорок третього року. Міна ця може вибухати під першим, під третім і під будь-яким ешелоном, що може пройти над нею, вибухати в цю годину, сьогодні і навіть через сорок днів! Уявляєш, Галко, яка грізна ця зброя! — дедалі захоплювався Альоша і навіть заплющив очі. — Скажімо, сю ніч ми вийшли на колію з двадцятьма мінами і закопали їх, замаскували на ділянці у два кілометри, десь на вигині полотна, щоб надійніше падав паротяг і вагони. Закопали і… пішли у табір їсти кашу й сушити онучі. А там аварія. Німці розтягнули б мотлох, підрихтували колію. Пройшов один чи й чотири ешелони і знову… вибух майже на тому місці. І так двадцять вибухів на одній ділянці за місяць. А якщо стільки ж на другому відрізку залізниці? Та німці схопляться за голову. Спробуй відремонтувати оті сорок паротягів. Всі депо і паровозоремонтні заводи будуть ними забиті. І надовго…

— А німці ж можуть пройтися щупами і повиймати міни, — зауважив Галка.

— Я особисто знаю, як прилаштувати малесенький пристрій, щоб міна стала недоторканою. Якщо ж сапер її спробує знешкодити — загине…

— Чому ж ви не воюєте такими мінами?

— А тому, що начальство Центрального штабу відкинуло план інженер-полковника Іллі Григоровича — переозброїти такими мінами, як головною зброєю у «війні на рейках». «Концерт», у якому брали участь тисячі партизанів, засліпив багатьох командирів. Надто вражаючий був попередній ефект від операції «Концерт». Його удавану помпезність могли бачити тільки спеціалісти, мінери і залізничники…

— І де ж на озброєнні у партизанів таки міни?..

— В Українському штабі партизанського руху, куди пішов заступником начштабу інженер Ілля Григорович. — Нове, особливо у техніці, сам знаєш, не завжди легко пробивається. Багатьох партизанських командирів лякала та обставина, що працювати з мінами сповільненої дії можуть лише навчені підривники. Тут треба толкових хлопців, які б знали ази фізики, хімії, хоча б за сім класів, розсудливих хлопців і з такими пальцями як у радиста. Тут звичайний «злоумышленник» не втне. Це насторожує багатьох командирів і начштабів, і вони відмовилися від цих надто складних, морочливих, на їхню думку, мін, від організації курсів у ворожому тилу нової мінно-підривної техніки!..

— Та в армії, у партизанах усі хлопці з семикласною і десятикласною освітою, не кажучи вже про таких, як ви, як Кудрявий, що встигли повчитися і в інститутах. На те ж була і культурна революція! — був щиро здивований Галка. — Якщо за сим діло…

— Була, друже, ще й соціалістична індустріалізація, і колективізація, — іронічно всміхнувся Альоша. — Це правда. І як наслідок — сотні тисяч хлопців оволоділи трактором, комбайном, автомашиною, стали механіками в МТС, не кажучи вже про робітничий люд із заводів. Тепер вони на танках Т-34, КВ, на нових самохідках САУ, стріляють з «катюш»… Ну, і в небесах, і на морі. Це означає, що армія переозброїлася і по техніці стала вище німецької. А партизани-підривники?.. А ти питаєш, чому такий сумний-невеселий…

Альоша акуратно обмотав ногу сухою уже онучею і всунув її у чобіт, на підошвах якого заблищали шляпки від шипів.

— Трофейні. Підйом вузький. Змалку босими не ходять ці бюргери. Гадаєш, я носив би ці кайдани?.. Але ж сліди на колії залишаються від них німецькі?

— Німецькі… — ствердив Галка, проймаючись повагою до цього тямущого інженера, нині підривника.

Збираєтеся покидати нас?

— Надто далеко ваш табір від залізниці. Відомості, що надходять із станцій, стають запізнілими. Треба перебазовуватися за кілометр, два від залізниці і поближче до шосе.

— Ми проведемо вас, — сказав головний мінер. — А зараз нас уже запрошують на обід…

14

Одразу ж по обіді Група Кудрявого і взвод підривників стали збиратися у похід. Партизани понесуть не лише своє бойове спорядження (міни і вибухівку), а й вантажі парашутистів. Кількість мінерів і бійців охорони визначалася ймовірністю сутички з німцями. Бійці повинні прикрити роботу мінерів на колії вогнем.

Кудрявому на свою базу треба перенести набої до автоматів, протипіхотні міни, тротил, чоботи, маскхалати, одяг. Та найбільше харчів: мішки з сухарями, консерви, цукор. Парашутисти повинні жити на своєму пайку, а не добувати їжу, демаскуючи себе.

Лейтенант Петро, ясна річ, залишався у таборі. Тепер десантники мали велику надію на те, що під час відступу німецько-фашистських військ від Ленінграда випаде можливість відрядити в госпіталь обоз з тяжко пораненими партизанами.