— Він не дійде. Нам треба таксі…
— Це тут, недалеко, — перебила дівчина. — За управлінням поліції.
Вони водночас зиркнули на Марка.
— Зможеш іти, малий? — недоладно-підбадьорливим тоном запитав Адріан.
— Я не бачу, — прохрипів Марк. Він мав жалюгідний вигляд, із рота за кожним видихом вилітали прозорі цівки слини, вкриті кров’ю руки жахливо тремтіли. — Правим оком не бачу.
Соня стиснула губи так, що вони посіріли, потім заціпилась, ніби збираючись із силами, і впихнула Маркові в долоню хусточку.
— Приклади до голови. Пішли. Ми тобі допоможемо.
Підтримуючи хлопчака з обох боків, вони вивели його зі школи й подалися вгору по Пушкіна. Дорога до багатоповерхівки на Квітки-Основ’яненка зайняла п’ять хвилин. Адріан разом із Сонею вступив до ліфта й нікуди не йшов, стояв на порозі Маркової квартири, поки дівчина передавала Марка його дідові. Арсен не став здіймати недоречного галасу, запитав лише, що сталося, зосереджено вислухав незграбну Сонину відповідь, потім подякував їм обом і зачинив двері.
За дві хвилини, на ходу застібаючи ремінь безпеки, старий моряк виводив свій «Lanos» із підземного гаража. Марк із притиснутим до правого ока великим шматком вати напівлежав на сидінні праворуч від діда.
46
Яна примчала до міської лікарні на Мірющенка відразу після Арсенового дзвінка — за двадцять до третьої. Віктор під’їхав пізніше, ближче до завершення робочого дня. Хірург-травматолог запросив усіх трьох до свого кабінету й пояснив, що, попри страхітливу рану над оком, Маркові загалом пощастило. Удар пройшов по дотичній, кастет вирвав чималий шматок шкіри, проте кістка лише трохи зчесана, тріщин немає, зіниця добре реагує на світло, а за результатами томографії зоровий нерв та очне яблуко не зазнали значних ушкоджень. Якби кастет влучив на сантиметр нижче, наслідки були би катастрофічними. Більш точно з’ясувати, як травма позначиться на зорові, допоможе нейроофтальмолог після того, як зійде набряк і затягнеться шов, однак лікар запевнив, що, на його думку, зір відновиться повністю. У Марка також виявили легкий струс мозку й численні синці на грудях і животі, проте нічого із цього серйозно здоров’ю не загрожувало. О пів на сьому вечора хлопця відпустили додому.
Назад поїхали однією машиною — Арсен залишив «Lanos» під лікарнею. Дід сидів за кермом і не розтуляв напружено зціплених губ. Віктор тричі телефонував класній керівничці 8-А, разів десять безуспішно намагався зв’язатися з батьками Бродового, один раз мав розмову з директором. Директор спочатку все заперечував, наполягав, що бійка сталася за межами школи й після закінчення уроків. Це так розлютило Віктора, що він почав горлати в телефон, що просто зараз завезе сина до відділка поліції на Пушкіна й напише заяву. Після цього тон розмови змінився. Директор вибачився, спробував заспокоїти Віктора й попросив нічого не робити хоча б до завтрашнього ранку. Через хвилину перетелефонував сам, сказав, що розмовляв із батьками Артема, — вони знають про сутичку, проте наполягають, що їхній син нікого не бив і тим більше не користувався кастетом, — і домовився з ними про зустріч. Запитав, чи Грозанам зручно підійти до школи завтра на дев’яту ранку. Віктор пообіцяв, що вони з Яною будуть. На завершення директор уже вдруге попросив не повідомляти про інцидент поліцію, та Віктор його не слухав і розірвав зв’язок.
Марк та Яна сиділи на задньому сидінні. Пов’язка на голові хлопця майже повністю затуляла праве око. Марк не реагував на батькові розмови, цілковито відмежуючись від звуків, із передньої частини авто, і всю дорогу тулився до матері. Навіть коли вони вийшли з Nissan’а на майданчик перед під’їздом у внутрішньому дворі свого будинку, він не випускав Яну з обіймів.
Удома Яна швидко зготувала яєчню, нагодувала сина, допомогла йому вмитися, після чого весь вечір просиділа на ліжку в його кімнаті. Вони здебільшого мовчали та лише зрідка, не розриваючи обіймів, перекидалися тихими, сповненими спокою фразами.
Кілька разів до Маркової кімнати зазирав Арсен, запитував, чи нічого не треба, проте майже відразу, знітившись, виходив. Дід не міг дивитися на онука. Марк не був розлюченим. Не був навіть пригніченим або зламаним. І це здавалося найгіршим. Його погляд відсвічував не сумом, а по-дитячому наївним здивуванням: хлопчак не міг повірити, що світ після того, що трапилося, продовжує спокійнісінько обертатися, що світові він ніби як і не потрібен.
47
Уранці вівторка, 29 березня, за чверть до дев’ятої Віктор і Яна Грозани прийшли до школи та з подивом виявили, що батьки Артема Бродового приїхали ще раніше та вже поспілкувалися із п’ятдесятишестирічним директором Дмитром Старжинським.
Старжинський упродовж уже майже десятиліття очолював 15-ту школу. Яна зустрічалася з ним лише раз, коли після переїзду влаштовувала до школи Марка, Віктор узагалі бачив директора вперше. Чоловіки сухо привіталися й потисли один одному руки. Віктор зміряв Старжинського поглядом, одначе скласти хоч якусь думку про нього не зміг. Відзначив лише матову, поцятковану пігментними плямами лисину, сірі запалі щоки й ріденьку цапину борідку.
Кабінет Дмитра Старжинського був просторою, добре освітленою кімнатою, більшу частину якої займав Т-подібний стіл із темного дерева. Директор провів Віктора та Яну до крісел із лівого боку стола, після чого вмостився в шкіряне крісло з високою спинкою в голові. Праворуч від нього, спинами до широкого, майже на всю стіну вікна сиділи Владислав Бродовий із дружиною Наталею. За директорським кріслом стояла заповнена різнокольоровими папками шафа із натертими до блиску скляними дверцятами. На лівій від входу стіні — над головами Грозанів — у дерев’яних рамках висіли грамоти й похвальні листи, а навпроти стола тулився невеликий диван, також зі шкіри.
Старжинський незграбно відрекомендував Грозанам батьків Артема. Яна Грозан ніяк не відреагувала, навіть не глянула в їхній бік. Виклавши долоні перед собою та втупивши погляд у відполіровану поверхню стола за кілька сантиметрів від судомно переплетених пальців, жінка заклякла статуєю. Віктор навпаки не зводив із Бродових налитих холодним блиском очей. На Владиславове привітання він відповів стриманим кивком і продовжив вивчати подружжя, неначе пару бактерій під мікроскопом. Бродовий-старший викликав у Віктора моторошне поколювання поміж лопатками. Підприємець увесь складався з округлостей — сорочка стискала могутні груди, наче плівка ковбасу, — проте не був м’яким. Радше навпаки — Владислав випромінював тупу впевненість у собі, у своїх думках і рішеннях, і справляв враження чоловіка, сліпо переконаного в тому, що проблеми бувають у будь-кого, крім нього. Наталія сиділа рівно, з виклично задертим підборіддям і з таким виразом на обличчі, ніби щойно спекла торт, який нікому — і їй самій теж — не сподобався.