Галка

22
18
20
22
24
26
28
30

За десять, днів на Цесіс пройшло близько 15 тисяч солдатів. Лінія «Марієнбург» тріснула, і тепер у німців рубіж: на півночі від нас — «Валга», на заході — «Цесіс» і «Сігулда». Звідти до Риги недалеко.

Хоча на війні «недалеко» нічого не значить. Був Гітлер за сотню метрів од Волги в Сталінграді, був і біля Нарвської застави у Ленінграді, стояв і в Кунцево під самісінькою Москвою. А де його розбійницьке військо зараз?

На прохання Центру виходимо в рейд. Залишаю на «законсервованій» базі і свій зошит. Повертатимемося на схід — заберу.

Йдемо в район Цесіса.

СПОСТЕРЕЖНИЙ ПУНКТ

День видався сонячним і теплим, навіть спекотливим, як у жнивному серпні. Хоч уже вересень. Листя на березах, осиках і вільхах облямовується позолотою, а деякі листочки упали додолу, щоб до наступної весни згнити під рідним деревом заради нового покоління свіжо-зеленого, цупкого листя, кінчики якого стирчатимуть увись, назустріч сонцю, що тоді з кожним днем підійматиметься все вище по своїй орбіті.

Та відсьогодні сонце почне вже приземлятися і в його надвечірніх променях багато жовтого кольору: повітря стає прохолоднішим, густішим, сконденсованішим і вже по-іншому, ніж улітку, проціджує сонячне світло.

Помітно, на аршин, підросли пагони у молодих сосен. А у старих пахучі смолянисті гілочки поменші, зате уквітчалися липкими шишками. На луках уже вдруге лісники і селяни скосили сіно й траву, не полюють уже на жаб лелеки: відлетіли у вирій. На просіках, уздовж доріг висохла трава.

Присохла і запилилася трава на спостережному пункті, що на пагорбку, біля шосе Псков — Рига. Перед пагорбом розстелялася галявина, поросла негустим чагарником й перетята ручаєм, що витікав з болітця. Береги ручаю високі, і можна було непомітно, зігнувшись у три погибелі або повзучи, дістатися до самого шосе.

На схід від пагорбка рідкий ліс, порослий столітніми соснами, що неподалік обривався перед рокадною дорогою й вузькоколійною залізницею. Паротяг ходив рідко. Коли ж в"являвся на колії, висвистуючи тонким голоском, розвідники залишали спостережний пункт, бігли на стукіт коліс локомотива і вагонів, щоб дізнатися, що за вантажі німці перекидають з Валги до Гулбене чи навпаки.

Тим ровом розвідники не раз виходили на шосе, як німецькі військовослужбовці, попросити цигарку. «Бітте, гід мір цігаретен!» — немов пароль, вимовляв упевнено навіть Короп. А часом Кудрявий вішав на шию навіть емблему польової жандармерії. Головне — розпочати розмову з німцями. Це все одно, що першим дати чергу з автомата і захопити ініціативу. Кудрявий міг розмовляти завченими наперед фразами хвилину-дві. Німці й гадки не мали, що за дві сотні кілометрів від фронту бесідують не з грізними службовцями фельджандармерії, а з радянськими розвідниками. В силу обставин бесідують недовго: хвилину-дві.

Спостережний пункт надто зручний. З нього можна контролювати і вузькоколійку, і рокадну дорогу, уздовж якої протягнута телефонна лінія, і шосе Рига — Псков, найважливішу магістраль Латвії. Стратегічне значення цього пункту для діяльності групи Кудрявого було очевидним, і хлопці робили все, аби їхній пагорб не був виявлений межа кеті, німецькою розвідкою чи айзсаргами, фашистськими молодчиками-штурмовиками колишнього президента Латвії Ульманіса.

Рух на шосе пожвавішав. Це і спонукало Кудрявого сьогодні прийти до шосе у погонах німецького офіцера. Галка був одягнений у кітель із солдатськими погонами. Командир прихопив шкіряний плащ, знятий ще влітку з одного фашистського майора, котрий полював на кізок. Була в них на ланцюжку й «підкова» з написом «Фельджандармерія». Готичні літери німці ще й фарбують фосфором, щоб світилися у пітьмі. За «підковою» ходили далеченько, щоб не видати спостережного пункту.

Побачивши Кудрявого у хромовому пальті й з «підковою» на грудях, Орел і Короп здогадалися, що задумав командир.

— А як же ми?

— Доповідайте! — нагадав про діло Кудрявий.

— Біси-анцихристи не відступають, а драпають на Ригу! — відповів Орел. — Ось поглянь… — показав папір, помережаний паличками, ніби вирваний аркуш із зошита першокласника. — Дві сотні критих автомашин, чотири обози по сто і більше підвід, до тридцяти гаубиць…

— Ніяких конвертів поблизу шосе не знаходили?

— Тут німці не зупинялися. Пройшли ми до самої залізниці, потім — в інший бік з кілометр. Ніде, нічого.

— Не драпають німчики, а передислоковуються на оборонний рубіж «Сігулда» або «Цесіс», — зауважив Кудрявий.