Кінець Жовтого дива

22
18
20
22
24
26
28
30

— Хочу дати тобі дефіцитний товар, може, ти теж будеш носом крутити?

— Звичайно, якщо знову вимагатимете, щоб руку позолотила, — гостро мовила та, повернулась і вийшла.

Махсум заметався в кабінеті, як лев у клітці. По відру з-під вугілля, що стояло біля грубки, він так ударив ногою, що воно відчинило двері і з гуркотом покотилося по коридору. Потім став як укопаний посеред кімнати і, мовби справжній артист, виголосив монолог: «Сам я винен у всьому, сам. Дурний як пень. Розпустив свої кадри, розбестив. Занедбав виховну роботу. Ти ба, вони хочуть працювати чесно! Ач, чого захотіли! Не вийде. Давно пора збагнути, що не проживеш чесно на цьому світі. Не підмажеш — не поїдеш. Тільки так, любі!» — Раптом він замовк, прочинив двері:

— Халтураєва, ідіть сюди!

— Іду! — долинуло з коридору.

— Швидше, скільки можна чекати?!

До кабінету, важко дихаючи, вбігла літня жінка.

— В обідню перерву зберіть усіх у моєму кабінеті на виробничу нараду. Підготуйте наказ про звільнення Анвари Адилової. Не забудьте зазначити, що систематично недовиконує план.

Перед перервою дядечко Махсум пом"якшав, став тихий і лагідний, як ягня, від недавнього гніву не лишилося й сліду. З усіма привітався за руку, питаючи про здоров"я, здоров"я членів сім"ї, родичів. Потім відкрив збори, почавши свою промову здалеку.

— Торгівля — взагалі найважча галузь, а останнім часом працювати стає важче й важче. Від працівників вимагається сміливість, спритність, спокій, артистичний талант. Зараз на базі начальником такий почвара, що важко собі навіть уявити: у нього ненажерливий ротяка. Одержати товар, не відкупившись, — неможлива справа. Днями зайшов у магазин і попросив молоденького різника зважити два кілограми бара-мини. Одержавши м"ясо, підійшов до контрольних ваг. Виявилось точно два кілограми, грам у грам. Почвара вернувся до продавця: «Погано працюєш, брате. Немає у тебе кебети, якщо не зміг обважити мене хоч би на сто грамів! Подавай наяву, продавця з тебе не вийде». Ось так ідуть справи на нашому фронті, — сказав дядечко Махсум, закінчуючи вступну частину своєї «виховної промови».

Слухачі ніяк не реагували, сиділи, опустивши голови, наче поснули. А дядечко перейшов до другої, головної частини своєї промови.

— Уявімо, що кожен продавець за день в середньому обслуговує двісті покупців. Якщо з кожного він зуміє зідрати хоча б п"ять копійок, то до кінця трудового дня покладе собі в кишеню десятку. Цього не зможе врахувати ні ваш обехеес, ні народний контроль. Треба вміти працювати! Ви повинні бути такими ввічливими, люб"язними, лагідними, щоб покупець прямо закохався у вас, щоб посоромився брати здачу, якийсь там карбованець, а чи два… Правильно я кажу, донечко? — звернувся лектор до Шахисти.

— Неправильно! — відрізала пещена «донечка».

— Що-що-що? — отетеріло перепитав «таточко».

— Так, неправильно! — хором закричали решта продавщиць.

Махсум соколом підлетів до них, ніби хотів око в око подивитися в обличчя підлеглим, які збунтувалися. Продавщиці, одначе, не сполошилися, стояли стіною з невблаганним виразом обличчя. І між завмагом та ними відбувся такий діалог:

Махсум. Діти мої, я щось, здається, чув, але боюся, що те мені здалося. Правда ж, причулося?

1 голос. Ні, не причулося! В жодному магазині немає такого, як оце в нас!

Махсум. Неправда!

2 голос. Он магазин напроти нас. Працюють і нікому не дають хабара!